Moduł zgodny z ARDUINO UNO R3 ATMEGA328 CH340 AVR + KABEL USB
Arduino to platforma open source bazowana na rozwiązaniach sprzętowych i oprogramowaniu prostym do użycia. Płytki arduino za pomocą podłączanych czujników i modułów odczytuje różne informacje ze środowiska takie jak np. włączenie światła, wciśnięcie przycisku, odczyt temperatury czy też bardziej zaawansowane jak odczytanie wiadomości na komputerze. Te informacje mogą być znakiem dla Arduino aby włączyć silnik, oświetlenie LED czy też opublikować co w sieci. Te cechy dają Arduino niesamowite możliwości o wielu zastosowaniach, które ogranicza niemalże tylko nasza wyobraźnia.
Cechy UNO R3:
- Moduł w pełni zgodny z Arduino Uno R3. oznacza to, że może być programowany poprzez środowisko Arduino IDE z wykorzystaniem dostępnych bibliotek.
- Moduł posiada:
- mikrokontroler ATmega328 - układ taktowany jest sygnałem zegarowym o częstotliwości 16MHz
- 14 cyfrowych wejść/wyjść,
- 6 kanałów PWM - np. do sterowania serwami / silnikami npSG-90 6 wejść analogowych
- popularne interfejsy komunikacyjne,
- złącze USB gniazdo zasilające DC przycisk RESET
- wyprowadzenia służące do podłączenia programatora AVR.
- W celu uruchomienia DFRduino, należy połączyć układ z komputerem za pomocą przewodu USB oraz wybrać w środowisku Arduino IDE płytkę Arduino Uno.
- Moduł w większości kompatybilny z shieldami przeznaczonymi dla Duemilanowe oraz Diecimila
- Standadowo w moduł wgrany jest program BLINK LED 13 oraz bootloader
Mega 328P
znajduje szerokie zastosowanie w różnych projektach DIY, prototypowaniu elektroniki, systemach wbudowanych, robotyce, automatyce domowej i wielu innych dziedzinach. Jego zalety to dostępność na rynku, niskie zapotrzebowanie na energię i bogaty zestaw funkcji, co czyni go popularnym wyborem dla wielu programistów i inżynierów.
.png)
Konwerter CH340
W przypadku Arduino, konwerter CH340G jest często stosowany w wersjach płyt Arduino Uno, Nano i wiele innych, które posiadają wbudowany konwerter USB-UART oparty na tym układzie. Dzięki temu możliwe jest programowanie płytek Arduino bezpośrednio przez port USB.
Konwerter CH340G jest łatwy w użyciu, nie wymaga dodatkowych sterowników w większości systemów operacyjnych i jest powszechnie dostępny. Producent oferuje odpowiednie sterowniki do różnych systemów operacyjnych, takich jak Windows, macOS i Linux, które można łatwo zainstalować, aby zapewnić poprawne działanie konwertera CH340G.
.png)
-
- Napięcie zasilania: 7 V do 12 V
- W pełni kompatybilny z Uno Rev3
- Mikrokontroler: ATmega328 - napięcie pracy 5V
- Maksymalna częstotliwość zegara: 16 MHz
- Pamięć SRAM: 2 kB
- Pamięć Flash: 32 kB 5kB zarezerwowane dla bootloadera
- Pamięć EEPROM: 1 kB
- wejścia IN-OUT 14 w tym aż 6 PWM
- wydajność prądowa pojedynczego pinu 40mA
- Ilość wejść analogowych: 6 kanały przetwornika A/C
- Interfejsy szeregowe: UART, SPI, I2C
- Zewnętrzne przerwania
- Konektor: gniazdo USB
- Przylutowane złącze ISP
- Wymiary płytki: 75 x 54 x 15 mm
- rozstaw pinów 2.54mm możliwość zamontowania w płytkach stykowych
Uwagi do instrukcji i podłączenia:
|
- Zasilanie:
- Moduł można zasilać poprzez przewód USB oraz urządzenie zewnętrzne, np. zasilacz sieciowy, baterię czy akumulator. Przełączanie źródła zasilania odbywa się w sposób automatyczny. Zasilacz podłączany jest do standardowego gniazda DC. Akumulator bądź inne źródło podłącza się do pinów złącza POWER - VIN.
- Wejścia/wyjścia
- Arduino UNO posiada 14 cyfrowych wyprowadzeń wejścia/wyjścia I/O.
- Każdy pin pozwala na pobór prądu o maksymalnym natężeniu 40mA, co umożliwia bezpośrednie podłączenie diod LED z rezystorami oraz sterowanie innymi układami scalonymi.
- Oprócz standardowego I/O niektóre wyprowadzenia posiadają także funkcje specjalne jak wejście na pinie 2 jako zewnętrzne przerwanie.
- 6 wejść analogowych służy do pomiaru napięcia (do 5V!). Mogą one również służyć jako kolejne piny cyfrowe i w takim wypadku otrzymujemy dodatkowe piny cyfrowe.
- Programowanie: Tworzenie i instalację oprogramowania umożliwia darmowe środowisko Arduino IDE. Wbudowany już w płytkę programator Atmega16u2 pozwala na przesłanie programu bezpośrednio poprzez przewód USB. Można również programować za pomocą zewnętrznych programatorów jak np.: USBasp, czy konwertery UART.
- Złącze ISCP daje możliwość podłączenia zewnętrznego programatora AVR. Szczegółowy opis można znaleć w dokumentacji oraz tutorialu.
- Poprzez złącze UART do programowania można użyć Programatora PL2303lub programatora AVR ISP
- Programowany poprzez USB z wykorzystaniem mikrokontrolera pośredniczacego Atmega16u2
- Moduł zgodny z arduino UNO R3
- Listwa kołkowa GOLDPIN
- Płytka UNO R3 zgodna z Arduino
- Kabel USB